Branie leków przeciwbólowych na własną rękę – czy aplikowanie ich jest dla nas dobre?

Posted on 12/08/2015 2:09pm

W przypadku migreny, przy całościowym zmęczeniu, w stresie czy w przypadku kłopotów z bezsennością, ludzie zwykle zażywają różnego rodzaju preparaty. biorą je, bo są dostępne od ręki, możemy je nabyć w drogerii, na stacji paliw, w saloniku prasowym czy supermarkecie. Weszło im to w nawyk i zamiast korzystać z delikatnych preparatów albo metod naturalnych, jak aromaterapia czy muzykoterapia, z przyzwyczajenia sięgają po tabletki.


relaks w naturze
Author: Bob Jenkin
Source: http://www.flickr.com
Prawda jest taka, że ludzie nie poszukują przyczyny bólu i nie próbują jej zlikwidować, tylko starają się stłumić ból znanymi lekami przeciwbólowymi. Analogicznie ma się sprawa ze skutkami długotrwałego stresu – zamiast starać się ograniczyć do minimum i postawić na silny relaks, nie usuwają powodów swojej frustracji i sięgają po używki. A co możemy dla siebie zrobić, aby zredukować przykre skutki życia w ciągłym biegu, codziennych dawek stresu oraz niezdrowego trybu życia? Kilka prostych zmian w życiu codziennym pomoże odzyskać równowagę.

Przede wszystkim spróbujmy zupełnie odstawić leki przeciwbólowe. Początkowo na pewno będzie trudno je czymś zastąpić, szczególnie jeśli mamy wyrobiony odruch brania ich w każdej chwili, kiedy tylko pojawia się ból. Nie nośmy żadnych leków przeciwbólowych przy sobie. Kiedy dopadnie nas nagły ból, łatwo będzie sięgnąć po nie do torebki, a przecież zupełnie nie o to chodzi. Warto mieć przy sobie woreczek lub rodzaj małej gąbeczki nasączonej olejkiem eterycznym, który zmniejszy ból głowy (lawenda, mięta, geranium, eukaliptus). Wyjście z budynku (najlepiej na świeże powietrze) i wąchanie woreczka powinno pomóc. Można też mieć buteleczkę z mieszanką olejków przy sobie, aby wmasować je w skronie przy silnym bólu. Zmęczenie po długim dniu możemy zmniejszyć podczas wieczornej kąpieli w wannie. Warto również dodać odprężające olejki do wody i wprowadzić elementy typu: muzykoterapia, gimnastyka, masaż, spacery czy medytacja - http://www.swiatleku.pl/aktualnosci/muzyka-lagodzi-obyczaje.


Połączenie różnych metod relaksacyjnych powinno przynieść pożądane efekty. Aromaterapia i muzykoterapia z pewnością zdadzą egzamin również przy kłopotach z zasypianiem. Zwykle ilość codziennych spraw albo stres wynikający z niedokończonych rzeczy nie pozwala nam spokojnie zasnąć. By nie przewracać się z boku na bok, dobrze jest nasączyć poduszkę odrobiną olejku z lawendy lub włączyć na przykład 20-sto minutową płytę ze spokojnym nagraniem. To pomoże się wyciszyć i sprawi, że łatwiej zaśniemy. Postarajmy się, aby naszą pierwszą reakcją na pojawiające się problemy było sięgnięcie po naturalne, nieinwazyjne metody. Leki dostępne online to na pewno ekspresowy i działający sposób na walkę z bólem, ale wygramy ją tylko wówczas, gdy znajdziemy źródło tego bólu i sprawimy, że ono zniknie.

Tags: leki, ból